İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Bilim Dergileri Teker Teker ChatGPT Kullanımını Yasaklamaya Başladı

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Bilim Dergileri Teker Teker ChatGPT Kullanımını Yasaklamaya Başladı

Bilim Dergileri Teker Teker ChatGPT Kullanımını Yasaklamaya Başladı

Bilim dergilerinde yazılarını yayınlayan binlerce insan, bilim dergilerinden yasaklanmaya başladılar. Üstelik yayınladıkları spesifik makaleler de bilim dergilerinden kaldırılmaya başlandı. Sebebi ise son dönemlerin gündemi en çok meşgul eden yapay zekâsı ChatGPT.

Son zamanlarda akademisyenler ve/veya bilim insanları, bilim dergilerinde kendi kendine öğrenen yapay zekâ ChatGPT yardımıyla yazdıkları makaleleri yayınlamaya başlamışlardı. Bilim dergileri, bu duruma artık bir son vereceklerini açıkladı.

Yapay zekâyı ‘ortak yazar’ olarak gösteren bilim insanlarının makaleleri, bilim dergilerinde yasaklandı

Bunun en büyük sebeplerinden birinin, bir yapay zekâ botunun bir insan gibi eylemlerinden sorumlu tutulamıyor oluşu olduğunu açıklıyor bilim dergileri. ABD’nin en popüler bilim dergisi olan Science’ın baş editörü Holden Thorp, yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Önde gelen bilimsel dergiler, yazarlardan çalışmaya yaptıkları katkılardan sorumlu olduklarını beyan eden bir form imzalamalarını ister. ChatGPT bunu yapamadığı için yazar olarak asla kabul edilemez.”

İ

ChatGPT, İşletmenin Ardından Hukuk Bölümünün Mezuniyet Sorularından da ‘Geçer Not’ Almayı Başardı!

Thorp’un dediğine göre ChatGPT, pek güvenilir bir kaynak da değil zira ürettiği araştırma yazılarının birçoğunda hatalar bulunuyor. Sonuç olarak artık önde gelen bilim dergileri, ChatGPT’nin yazım kısmında bulunduğu makaleleri yayınlamayacaklar.


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin