İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Elon Musk’ın Satın Almasıyla Birlikte Büyük Markalar Twitter’da Reklamlarını Durdurmaya Başladı: Peki Neden?

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Elon Musk’ın Satın Almasıyla Birlikte Büyük Markalar Twitter’da Reklamlarını Durdurmaya Başladı: Peki Neden?

Elon Musk’ın Satın Almasıyla Birlikte Büyük Markalar Twitter’da Reklamlarını Durdurmaya Başladı: Peki Neden?

Elon Musk, meşhur kucağında lavabo ile giriş sahnesiyle birlikte geçtiğimiz gün Twitter’ı resmen satın aldı. Artık dünyanın en büyük ‘kendini ifade etme platformu’ ona ait ve Twitter artık bir ‘patron şirketi’.

Şirketin başına geçtiğinde ilk işi Hindistanlı CEO Vijaya Gadde’yi kovmak olan Elon Musk’ın Twitter’ının yeni tehdidi ise reklamveren markaların platformdaki reklamlarını durdurması olacak gibi görünüyor. Örneğin Buick, Cadillaac ve Chevrolet gibi markaların ana şirketi General Motors, Twitter’a verdiği reklamları askıya aldığını duyurdu.

Peki reklamverenler neden tedirgin?

ABD’deki en büyük otomobil üreticisi Twitter’dan reklamlarını çekmeye başladı. Bu da devamında bir kartopu etkisiyle Twitter’ın reklam gelirlerinde düşüşe neden olabilecek reklam durdurmaların yaşanması ihtimalini güçlendirdi.  Ancak belirtmek lazım; bu sonsuza kadar sürecek bir durum değil, geçici. Markalar arasında böyle bir etki oluşup reklamlar durdurulsa bile yüksek çoğunluğu zaman geçtikçe geri dönecektir.

Neden geri dönecektir? Çünkü markaların şu andaki çekilme kararları, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birinin el değiştirmiş olması ve platformun mantalitesinin değişmiş olması. Zira bildiğiniz gibi Elon Musk, Twitter’da Trump’ın hesabını kısıtlayan CEO’yu bir an bile düşünmeden kovdu.

Bu gibi durumlar, platformun ne gibi reklam ve ödeme politikaları izleyeceğinin belirsiz olması, ayrıca platformda yaşanması olası birçok değişiklik, şu an için markalara göre büyük bir bilinmezlik. Bu da haliyle reklam gibi çok para harcanan faaliyetler için bir risk.

İLGİLİ VİDEO

İzleyince Elon Musk’ın Nasıl Dünyanın En Zengin İnsanı Olduğunu Anlayacağınız Video

Ancak reklam gelirleri Twitter’ın toplam gelirinin neredeyse %90’ını oluşturuyor ve Elon Musk satın alım resmileşmeden hemen önce reklamverenlere yaptığı bir açıklama ile reklamların durması ihtimaline yönelik hazırlığını yapmıştı bile. Yani muhtemelen Twitter markaları memnun edecek ve güven verecek adımlar atmayı ihmal etmeyecek. 


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin