İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Gel Vatandaş Gel: Vietnam’da Ekran Kartları Sokak Tezgahlarına Düştü

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Gel Vatandaş Gel: Vietnam’da Ekran Kartları Sokak Tezgahlarına Düştü

Gel Vatandaş Gel: Vietnam’da Ekran Kartları Sokak Tezgahlarına Düştü

Bir dönem herhangi bir GPU (ekran kartı) almak için yapılan ilk şey, adeta fellik fellik gezip istediğimiz GPU’yu bulabilmekti. Özellikle kripto para madenciliği için kullanılan GPU’ları piyasada bulmak oldukça zor oluyordu. Bu durum yakın zamanda tersine döndü. 

Kripto para piyasaları düşüşe geçti ve madencilik için de yeni düzenlemeler geldi. Yeni seri GPU’ların da piyasaya çıkışı ile birlikte ıskartaya çıkmış olan çok sayıda grafik işlemci de ikinci el piyasasını doldurmuş oldu. Bu durum, Vietnam’lı bir sosyal medya fenomeninin gündemindeydi. 

Kiloyla GPU satışı yapıldı.

Kendisini “VGA’nın kralı” olarak adlandıran Vietnam’lı Lê Thanh, Facebook’ta ve diğer sosyal medya platformlarında paylaştığı fotoğraflarla GPU piyasasının durumuyla dalga geçti. Vietnam’ın meşhur sokak tezgahlarının bir benzerini kuran Thanh, üst üste dizdiği GPU’ları satmaya başladı. 

Yoldan bir kişi bu durumu görüp durduğunda da Thanh şakasına devam etti. Seçilen GPU’ları kilo ile tarttıktan sonra kırmızı bir poşete koyup müşterisinin eline tutuşturdu. Tezgahın üzerindeki GPU’ların arasında sektörün büyük firmalarına ait ürünler yer aldığı da görüldü. 

Ethereum madenciliğinin GPU ile yapıldığı dönem sona ermiş, sonrasında da fiyatlardaki düşüş daha da hızlanmıştı. Pandeminin de sona ermeye başlamasının sonucu olarak insanların grafik işlemcilere talebinin de azalması, eski madencilere hiç yardımcı olmuyor.

İ

Oyuncuların En Çok Kullandığı Ekran Kartı, İşlemci ve İşletim Sistemleri Belli Oldu

Bu durum üreticilerin tahminlerinde de kendisini belli ediyor. Büyük üreticilerin hiçbiri önümüzdeki dönemde parlak bir performans beklemiyor. En azından ileride GPU bulma ihtimalimiz artıyor.


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin