İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Heyecan Dozunun Bir An Bile Düşmediği Birbirinden Sürükleyici Aksiyon Filmi Önerileri

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Heyecan Dozunun Bir An Bile Düşmediği Birbirinden Sürükleyici Aksiyon Filmi Önerileri

Heyecan Dozunun Bir An Bile Düşmediği Birbirinden Sürükleyici Aksiyon Filmi Önerileri

Her izleyicinin bir filmden beklentisi farklıdır. Kimisi korkmak, kimisi gülmek, kimisi ağlamak, kimisi düşünmek, kimisi ise kalp atışını hızlandıran bir maceranın içine girmek ister. İşte en iyi aksiyon filmleri, izleyici nefes nefese bir hikayenin içine sokan yapımlardır. Sürükleyici aksiyon filmleri bazen basit gibi görünseler bile aslında bu heyecan dolu maceranın içinde, izleyiciye derin bir hikaye de sunmayı başarırlar.

Elbette en iyi, en sürükleyici aksiyon filmleri dediğimiz zaman herkesin farklı bir listesi olacaktır. Biz bu yazımızda Rotten Tomatoes internet sitesinde eleştirmenlerden en yüksek puanları almayı başarmış filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Bazılarını izlemediyseniz çok şey kaybettiğinizden emin olduğumuz en sürükleyici filmlere ve izleyicilere sundukları hikayelere gelin yakından bakalım.

En sürükleyici aksiyon filmleri önerileri:

Fist of Legend
The Terminator
Goldfinger
Bullitt
The Killer
Aliens
A Touch of Zen
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Mission: Impossible – Fallout
Mad Max: Fury Road

Okulunun ona ihtiyacı var: Fist of Legend

Yıl: 1994
Tür: Aksiyon, Dram
Yönetmen: Gordon Chan
Oyuncular: Jet Li, Shinobu Nakayama, Siu-Ho Chin
IMDb: 7.5
Rotten Tomatoes: %100

Dövüş sanatı filmlerinin usta ismi Bruce Lee’nin 1972 yapımı Fist of Fury filminin yeniden çevrimi olan Fist of Legend filminde başka bir usta isim olan Jet Li’yi izliyoruz. Genç bir dövüş sanatları ustası, öğretmeninin öldürüldüğünü ve okulunun Kara Ejder Klan’ı tarafından baskı altında tutulduğunu öğrendiği zaman hemen yola çıkar. Amacı Şangay’a dönerek ustalıkları ile okulu kurtarmaktır. 

Efsanenin başladığı film: The Terminator

Yıl: 1984
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn, Linda Hamilton
IMDb: 8.1
Rotten Tomatoes: %100

Sayısız filmi ve yan hikayeleriyle bir efsane haline gelen Terminatör hikayesi The Terminator filmi ile başladı. Uzak ve distopik bir gelecekte dünya robotlar tarafından kontrol edilmektedir. Bir grup insan makinelere karşı direnmektedir. Direnişçilerin başı olan Sarah Connor’ın öldürülmesi ve oğlu John Connor’ın doğmasını engellemek amacıyla geliştirilmiş bir android geçmişe gönderildiği zaman bu dünyayı çok daha yakından tanırız.

En başarılı James Bond filmlerinden: Goldfinger

Yıl: 1964
Tür: Aksiyon, Macera, Gizem
Yönetmen: Guy Hamilton
Oyuncular: Sean Connery, Gert Fröbe, Honor Blackman
IMDb: 7.7
Rotten Tomatoes: %99

James Bond serisinin üçüncü filmi olan Goldfinger’da İngiliz ajanımız usta oyuncu Sean Connery tarafından canlandırılıyor. Güçlü bir iş insanı olan Auric Goldfinger, dünya ekonomisinin kalbi olarak kabul edilen Fort Knox’u yağmalamak için bir operasyon planlamaktadır. Onu engelleme görevi İngiliz Gizli Servisi’nde 007 kodu ile çalışan James Bond’a verilir ve maceranın fitili ateşlenir.

Sıra dışı bir tuzak: Bullitt

Yıl: 1968
Tür: Aksiyon, Suç, Gizem
Yönetmen: Peter Yates
Oyuncular: Steve McQueen, Jacqueline Bisset, Don Gordon
IMDb: 7.4
Rotten Tomatoes: %98

Robert L. Pike tarafından kaleme alınan Mute Witness isimli romandan sinemaya uyarlanan Bullitt filminde, eski bir polis olan Bullitt isimli karakterimize bir gangsteri koruma görevi verilir çünkü bir saldırı planlandığı bilinmektedir. Bullitt’in tüm çabalarına rağmen gangster saldırıya uğrar ve ağır yaralanır. Fakat bir sorun vardır çünkü korudukları, aslında korumaları gereken adam değildir. İşte bu noktada hikaye çok daha ilginç bir hal almaya başlar. 

Kiralık katilin son görevi: The Killer

Yıl: 1989
Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Yönetmen: John Woo
Oyuncular: Chow Yun-Fat, Danny Lee, Sally Yeh
IMDb: 7.8
Rotten Tomatoes: %98

Joe bir kiralık katildir, zamanında yanlışlıkla kör ettiği ancak bu gerçeği ondan gizlediği kız arkadaşının gözünü açabilmek için son bir iş yapacak ve temiz bir hayata geçecektir. Ancak son işindeki patronları parasını vermez. Bunun üzerine uzun zamandır onun peşinde olan polis müfettişi Li ile birlikte çalışmaya başlar. Amacı onları yakalatmak, parasını almak ve kız arkadaşının gözlerini açtırmaktır. 

Burada yaratıklar var: Aliens

Yıl: 1986
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Lance Henriksen
IMDb: 8.4
Rotten Tomatoes: %98

Pek çok filmi ve yan hikayesi bir efsane haline gelen Alien serisinin ikinci filmi olan Aliens, ilk hikayeden 57 yıl sonrasında geçiyor. Nostromo’da hayatta kalmayı başarmış tek kişi olan Ellen Ripley yıllar sonra uyanır. Zamanında keşfettikleri ıssız gezegenin bir koloni haline geldiğini görür. Koloniyi kuranlar buradaki yaratıkları bilmemekte ve Ripley’e inanmaktadır. Karakterimiz kolları sıvar. 

İmparatora karşı savaş açmak: A Touch of Zen

Yıl: 1971
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Yönetmen: King Hu
Oyuncular: Feng Hsu, Chun Shih, Ying Bai
IMDb: 7.6
Rotten Tomatoes: %97

Genç Jackie Chan’i yardımcı oyunculardan biri olarak izlediğimiz A Touch of Zen filminde Ku isimli bir dövüş sanatları ustasının hikayesini izliyoruz. Annesiyle huzur içinde yaşayan Ku bir gün garip sesler duyar ve Yang ile tanışır. Yang, ailesini öldüren imparator tarafından kandırılmış genç bir kızdır. Ku bütün durumu anlar ve Yang’ı kurtarmak için tüm ustalıklarını kullanmak zorunda kalacağı bir mücadeleye atılır.

‘Kız gibi dövüşen’ bir usta: Crouching Tiger, Hidden Dragon

Yıl: 2000
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular: Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh, Ziyi Zhang
IMDb: 7.9
Rotten Tomatoes: %97

Çin İmparatorluğu’nun zamansız bir döneminde feodal bir düzen sürmekte ve halk güçlü toprak ağalarının egemenliğinde yaşamaktadır. Bu sırada değerli bir kılıç çalınır ve iki savaşçı bunun peşine düşer. Takip sırasında karşılarına bir toprak ağasının kızı çıkar. Kız, inanılmaz bir dövüşçüdür. Bu noktadan sonra takibe üçü birlikte devam ederler ve heyecan dolu bir maceraya atılırlar.

Serinin en iyilerinden: Mission Impossible – Fallout

Yıl: 2018
Tür: Aksiyon, Macera, Gizem
Yönetmen: Christopher McQuarrie
Oyuncular: Tom Cruise, Henry Cavill, Rebecca Ferguson
IMDb: 7.7
Rotten Tomatoes: %97

Mission: Impossible, Görevimiz Tehlike serisinin en başarılı filmlerinden bir tanesi olan Mission: Impossible – Fallout’da ajan Ethan Hunt ve IMF ekibi CIA ile ters düşünce Hunt, CIA kara listesine alınır. Ancak bu tip küçük hesaplaşmaların vakti değildir çünkü tüm insanlığın kaderini tehdit eden bir durum yüzünden herkesin zaman karşı yarışması gerekmektedir. 

Kıyamet sonrası tozlu bir dünya: Mad Max Fury Road

Yıl: 2015
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Yönetmen: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Zoë Kravitz
IMDb: 8.1
Rotten Tomatoes: %97

Mad Max serisinin yıllar sonra gelen devam filmi Mad Max: Fury Road’da distopik macera hız kesmeden sürüyor. Bu kıyamet sonrası karanlık evrendeki karakterimiz yoluna yalnız başına devam etmektedir. Ancak kendisini hayatta kalmaya çalışan başka bir grubun içinde bulur. Bu grupla birlikte zalim yönetici Joe’dan kaçmak için heyecan dolu bir yarış başlar.

Daha sert bir şeyler isteyenler için bonus: Oldboy

Yıl: 2003
Tür: Aksiyon, Gizem, Dram
Yönetmen: Park Chan-wook
Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong
IMDb: 8.4
Rotten Tomatoes: %82

Kore sinemasının en başarılı yönetmenlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Park Chan-wook imzalı Oldboy, zaman zaman kan donduran sahnelere sahip bir intikam hikayesi anlatıyor. 15 yıl boyunca esir tutulan karakterimiz Oh Dae-Soo bir gün kaçırılır ve uyum sağlaması için desteklenir. Artık yapması gereken tek şey, başına gelenlerin sorumlularından intikam almaktır. 

Her saniyesi nefes kesen sahnelerle dolu en sürükleyici aksiyon filmlerinden bazılarını listeleyerek kısaca izleyiciye sundukları hikayelerden bahsettik. Elbette bu liste çok daha uzun olabilirdi. Listemizde olmasını istediğiniz filmleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. 


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin