İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Kadın Oyuncuların Yüzde 75’i, Çevrimiçi Oyunlarda Tacize ve İstismara Uğruyor: 10 Kadından Biri İntihara Meyilli!

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Kadın Oyuncuların Yüzde 75’i, Çevrimiçi Oyunlarda Tacize ve İstismara Uğruyor: 10 Kadından Biri İntihara Meyilli!

Kadın Oyuncuların Yüzde 75’i, Çevrimiçi Oyunlarda Tacize ve İstismara Uğruyor: 10 Kadından Biri İntihara Meyilli!

Tüm dünyada pek çok meslek ve hobi halen erkeklerin tekelinde. Oyuncuların pek çoğunu da erkekler oluşturuyor. Ancak bunun aslında pek çok farklı nedeni bulunuyor. Özellikle erkeklerin, oyunlarda kadınlara uyguladıkları baskı ve istismar, pek çok kadını henüz daha yolun başındayken yolundan döndürebiliyor. 

İşte bu konuya dikkat çekmek için bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada kadınların, çevrimiçi oyunlarda maruz kaldıkları istismarın boyutu da gözler önüne serildi. 

Her 10 kadın oyuncudan biri, istismar yüzünden intihara daha meyilli

Sky Broadband tarafından yapılan ankete katılan 4000 kadın oyuncunun yüzde 49’u çevrimiçi yayın yaparken veya oyun oynarken istismara veya tacize uğradığını bildirdi. Ne yazık ki bu oran, 18-24 yaş arası kadınlarda yüzde 75’e yükseliyor.

Çevrimiçi tacizden etkilenen kadınların yüzde 80’i gelen mesaj ve yorumların cinsel içerikli olduğunu, yüzde 35’i ise mesajların şiddet içerdiğini ifade etti.

Öte yandan araştırma sonucunda her dört kadın oyuncudan birinin “kendini depresyonda hissettiği” ve yüzde 27 gibi bir oranın da tehditlerin gerçek hayatta saldırılara dönüşebileceğinden endişe ettiği ortaya çıktı. 

Katılımcıların yüzde 25’i istismarı bildirmeyeceklerini söylerken, kadın oyuncuların yüzde 31’i dikkat çekmemek için çevrimiçi oyunlarda cinsiyetleri hakkında yalan söylediklerini belirtiyor.

Bu anketi erkek oyuncular da doğruladı. Erkeklerin yüzde 51’i kadınların oyun içerisinde tacize ve istismara uğradıklarına birebir tanık olduklarını ifade etti. Bunun yanında her iki cinsiyetten yüzde 66’lık bir kesim, kadınların erkeklerden daha fazla tacize uğrama olasılığının yüksek söylüyor. 

İ

Pcific, Kadın VALORANT Takımıyla Avrupa’da Boy Gösterecek

Geçtiğimiz ay Women in Games CEO’su Marie-Claire Isaaman, bu yılki GDC etkinliğinde “çok sayıda kişinin” saldırıya uğradığı veya darp edildiğini söylemişti. 


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin