Minecraft Nedir?

Minecraft, Java diliyle Markus Persson tarafından hazırlanan “düşük grafik yüksek hayal gücü” felsefeli bir bilgisayar oyunudur. Henüz beta aşamasındayken bir aydan daha kısa süre içerisinde bir milyonun üzerinde satış rakamı yakalamayı başarmış, birkaç ay içindeyse dört milyonun üzerinde satış yapmıştır. Minecraft’ın yakalamış olduğu bu popülarite kısa süre içerisinde oyun sektöründe Retro oyun trendinin de önünü açmıştır. Uzunca bir süre Mojang‘ın bayrağı altında hayatını sürdüren Minecraft 2014 yılı içerisinde 2.5 Milyar dolara Microsoft tarafından satın alınmıştır.

Minecraft içerisindeki kullanıcılar hayal güçlerini kullanarak bloklar yardımıyla istedikleri her şeyi meydana getirebilirler. Oyun içerisinde farklı blok yapıları mevcuttur ve oyun açık dünya yapısına bağlıdır.  Dünyanın her yerinden oyuncular kendi karakterlerini, kendi dünyalarını tasarlayıp daha sonra bu haritalar üzerinde oyunlarını oynamayı devam ettirebilirler.

Oyuncular “Creative Mode” ve “Survival Mode” gibi farklı temalara sahip olan oyun şeklini kullanarak Minecraft’ı oynayabilirler. Creative mode yani yaratıcılık modu içerisinde kullanıcılar alet ve kaynak kaybı sıkıntısı yaşamaksızın istedikleri gibi hayal dünyalarına göre oyunu şekillendirebilirler.

Survival Mode yani hayatta kalma modundaysa kullanıcıların aletler yapmayı, ateş kullanmayı ve daha birçok savunma tekniğini bilmeleri gerekir. Bu savunma taktiklerini kullanarak Survival Mode içerisinde oyuncular kendilerini kelle avcılarından, zombilerden, örümceklerden ve iskeletlerden koruyabilirler.

Hayal dünyasının ön plana çıkmasına yardımcı olan oyun ücretli olarak satılıyor ve Steam gibi popüler marketler üzerinden kolaylıkla indirilebiliyor. Üstelik çapraz platform desteği sayesinde Minecraft yeni nesil oyun konsolları ve akıllı cihazların içerisinde de oynanabiliyor.