İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Teknofest 2023’te Gözümüze Çarpan Öğrenci Projeleri: İHA’sından Yarış Arabasına!

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Teknofest 2023'te Gözümüze Çarpan Öğrenci Projeleri: İHA'sından Yarış Arabasına!

Teknofest 2023’te Gözümüze Çarpan Öğrenci Projeleri: İHA’sından Yarış Arabasına!

27 Nisan’da başlayan Teknofest İstanbul 2023’e katıldık. Savunma sanayinin başyapıtları festivalin ana odak noktası olsa da her Teknofest’te olduğu gibi burada da amaç, gençlerimize ilham vermekti. Biz de geleceğimizin temellerini atan öğrencilere odaklandık.

Onlarca üniversitenin standında projelerini sergilediği festival alanında her bir projeye göz attık, projeleri hakkında detaylı bilgiler aldık. Bu içeriğimizde de bu projelerden bazılarını yine bu yazıyı okuyan gençlerimize ilham olması için paylaşıyoruz.

Teknofest 2023’te gözümüze çarpanlar:

Araçlar:

Bu aracımıza ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Silahlı ve uzaktan kontrol edilen bu araç, Erdem Yazılım Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından geliştirildi.

Kocaeli Üniversitesi’nin bu aracı ise bir yarış aracı. Üniversiteler arası uluslararası arenada halihazırda kendisini kanıtlayan’COFS02′, 0’dan 100’e 6,5 saniyede çıkabiliyor, 65 beygir güç üretiyor. Aracın motoru ise içten yanmalı.

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen bu yarış aracı ise 2021 yılında Çek Cumhuriyeti’ndeki yarışmada halihazırda zafer elde etti. 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ise yukarıda gördüğümüz, daha çok araziye uygun kullanım sunan aracı geliştirmiş.

Ankara Üniversitesi ise geliştirdiği bu araçla halihazırda pek çok ödüle sahip durumda. Araç, tamamen elektrikli.

Altınbaş Üniversitesi’nin yukarıda gördüğünüz aracı aslında yeni bir araç değil. 2018 yılında geliştirdikleri aracın tamamen otonom hale getirilmiş hali, ‘Eva-Otonom’. Eva-Otonom, sensörleri sayesinde kendi kendine hareket ediyor, 200 kilometrelik yolu sadece 1 TL masraf ile kat etmeyi başarıyor. 3 saate kadar da sürüş sunuyor.

İnsansız hava araçları:

Kocaeli Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu ‘Hançer’, tamamen otonom bir şekilde verilen görevi yerine getirebiliyor. Üstelik diğer rakiplerine göre elde ettiği görüntüyü yer yüzüne çok daha verimli bir şekilde iletiyor. Hançer, Savaşan İHA yarışmasında En Özgün Yazılım ödüllerini de kapmayı başardı.

Yine Kocaeli Üniversitesi’nden bir diğer ekibin geliştirdiği ‘Sarsılmaz’ ise motorlu ve silahlı bir VTOL araç. Yani dikey iniş kalkış yeteneğine sahip. Araç, şimdilik 30-35 dakika uçuş süresi sunuyor.

Altınbaş Ünivertesi’nin geliştirdiği bu İHA ise tamamen otonom. Araç, verilen koordinata kendisi gidiyor ve yine kendisi güvenli bir şekilde geri dönüyor. 1,5 kilometre irtifaya ulaşabiliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen bu SİHA, ‘Savaşan İnsansız Hava Aracı Yarışması’nda üçüncülüğü elde etti ve 100 bin TL destek ödülünü kazandı.

Roketler:

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği ‘Space’ roketi, orta irtifa yükseklikte teslimat görevleri gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Altınbaş Üniversitesi’nin geliştirdiği ‘EVA-X’ roketi ise 10 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor, teslimat gerçekleştiriyor. Ayrıca roketin fırlatma parçası paraşütle yeniden yeryüzüne düşüyor ve tekrar kullanılabiliyor. 3,5 kilometre irtifaya ve maksimum 286 metre/saniye hıza ulaşabiliyor.

Pamukkale Üniversitesi gençlerinin geliştirdiği bu roket ise Teknofest 2023’te ‘Dikey İnişli Roket Yarışması’nın kazananı oldu ve 100 bin TL ödül hak etti. Roket, yeniden kullanılabilecek şekilde Dünya’ya paraşütle düşüyor ve orta irtifada teslimat sağlıyor.

Su ve sualtı araçları:

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden gençlerin geliştirdiği bu su aracı, halihazırda savunma sanayi şirketlerinin gözüne girmeyi başardı. Öğrencilerimiz, şirketin ismini açıklamasa da şimdiden roket fırlatabilen bu araç için sipariş almaya başladıklarını ve seri üretime geçtiklerini paylaştı.

Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen MV Savarona 2 ise 2022’deki ‘ROBOİK İnsansız Su Üstü Protipi Yarışması’nda Türkiye ikincisi olmayı başardı. Yarı otonom olan araç, insan hayatını tehlikeye atacak yerlerde kendi karar mekanizmasıyla verilen görevi tamamlıyor.

Kocaeli Üniversitesi Aura Takımı tarafından geliştirilen ‘Yosun’, bir su altı aracı. Araç,tamamen insan kontrolü olmadan çalışıyor ve su altında kendisinde verilen görevleri yerine getirebiliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin geliştirdiği bu su altı aracı ise 2018 ve 2019’da Teknofest yarışmalarında birincilik elde etti. Cihaz, 4K görüntü sunuyor, deniz altı arama-kurtarma çalışmalarında, hidroelektrik santralleri ve balık çiftliklerinde aktif olarak kullanılma potansiyeli taşıyor.

Tarım teknolojileri:

Ankara Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği ‘Yasun’, yabani otla mücadelede makine öğrenimini hayatımıza katıyor. Araç, her türlü arazi ve hava koşulunda sorunsuz çalışailiyor, 600 Watt gücünde iki adet motora ev sahipliği yapıyor.

‘Greenguard’ ise yabani ot ve ilaçlama yaparak tarımın en büyük sorunlarından birisine çözüm sunuyor. Cihaz, tamamen otonom olarak hareket ediyor.

Diğer sürprizler:

Yozgat Bozok Üniversitesi gençleri tarafından geliştirilen bu cihaz, görme engelli kişilere hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor. Sıcaklık ve nesle algılayıcı, kamera modülü, titreşim modülü ve bir hoparlöre yer veriyor. Bu sayede kişiye önündeki engelleri söylüyor, mesafe ölçümü yapabiliyor, çukurları tespit edebiliyor ve çok daha fazla desteği kişiye sunabiliyor.


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin