İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Merve Dizdar, Cannes Film Festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülünün Sahibi Oldu!

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Merve Dizdar, Cannes Film Festivalinde

Merve Dizdar, Cannes Film Festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülünün Sahibi Oldu!

Masumlar Apartmanı’ndaki başarısının ardından yıldızı parlayan Merve Dizdar, son olarak Netflix’de yayınlanan dijital dizi Erşan Kuneri’de izleyici karşısına çıkmıştı.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve bu yıl vizyona giren “Kuru Otlar Üstüne” filminde Nuray karakterine hayat veren Merve Dizdar, buradaki başarısıyla dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. 

“En İyi Kadın Ödülü”nün sahibi Merve Dizdar oldu

76. Cannes Film Festivalinde ödülünü alırken konuşma yapan Merve Dizdar, “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve var oluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ancak ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray ve Nurayların duygusunu ezbere bilmeyi gerektiriyor. 

Bu ödülü; Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzellikleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.” dedi. Dizdar’ın heyecanı her halinden belli oluyordu. 

Kuru Otlar Üstüne konusu

Film, Türkiye’nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan Nuray (Merve Dizdar) ile karşılaşana kadar ayrılabileceğine dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni Samet’i (Deniz Celiloğlu) konu alıyor.

Filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan yaptığı açıklamada, filmin erken yaşta ücra bölgelere gönderilen memur ve öğretmenlerin kişisel inançlarındaki kademeli düşüşü yansıtmasını istediğini söylemişti.

İ

Erşan Kuneri’nin Feride’si Merve Dizdar’ın Rol Aldığı En İyi Film ve Diziler


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin