İncirli Cd. No:84, BURSA
0224 328 47 12

Pentagon’un Twitter’a Sızdırılan Ukrayna Savaşı Planları, İlk Olarak Bir Minecraft Discord Sunucusunda Ortaya Çıkmış!

Everest Bilgisayar - İnternet Cafe - Teknik Servis

Pentagon'un Twitter’a Sızdırılan Ukrayna Savaşı Planları, İlk Olarak Bir Minecraft Discord Sunucusunda Ortaya Çıkmış!

Pentagon’un Twitter’a Sızdırılan Ukrayna Savaşı Planları, İlk Olarak Bir Minecraft Discord Sunucusunda Ortaya Çıkmış!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’nın Rusya’ya karşı planladığı saldırı öncesinde Ukrayna ordusunu güçlendirmek için hazırladığı gizli Amerikan ve NATO planlarını içeren belgelerin sosyal medyada yayınlandığını doğrulamıştı. Pentagon, belgelerin Twitter ve Telegram gibi platformlarda ortaya çıktığını ve bunun büyük bir güvenlik ihlali olduğunu söyledi.

Şimdi ise bu denli önemli belgelerin, Twitter’da yayılmadan önce Minecraft oyununa ait bir Discord sunucusunda ortaya çıktığı iddia edildi. Bu sunucuda, savaş oyunları ve askeri strateji konularında tartışan oyuncular bulunuyor. Belgeler daha sonra 4Chan, Telegram ve Twitter’da da yayılmaya başladı.

Ayrıca sızdırılan belgelerin değiştirildiği de iddia ediliyor

Gazeteci Aric Toler, bu sızdırılan belgelerin birbirlerinden farklı olduğunu, üzerinde düzenleme yapıldığını belirtiyor

“Aynı sızıntının iki versiyonu var: Orijinali, savaş boyunca Ukrayna kayıplarının Rus kayıplarından daha düşük olduğunu tahmin ediyor ve görünüşe göre düzenlenmiş olan, Ukraynalıların önemli ölçüde daha yüksek kayıp sayısına sahip olduğunu gösteriyor.”

Yani Aric Toler, burada sızdırılan belgenin kasten sızdırıldığını ve belgeler üzerindeki sayıların kendi lehlerine düzenlendiğini belirtiyor.

Başta 4Chan’de olduğu düşünülen sızıntıların Discord’da, bir Minecraft sunucusunda bulunması ise oldukça garip.

Pentagon, gizli savaş planlarına yer veren paylaşımların Twitter’dan kaldırılmasını istemişti:

The New York Times tarafından aktarılan detaylara göre Biden hükûmeti yetkilileri, belgelerin sosyal medya platformlarından kaldırılması için harekete geçti. Bu taleplerin gündem olmasıyla Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan da bir açıklama geldi.

“Aynen, internetten bir şeyleri kesinlikle silebilirsin(!)”

Elon Musk, Pentagon’un taleplerine karşı alaycı bir dil kullanarak “Aynen aynen, internetten kesinlikle her şeyi silebilirsin. Hiçbir sorun olmuyor ve saklamaya çalıştığın şeye hiç dikkat çekmiyor.” ifadelerini kullandı.

Peki söz konusu belgelerde neler yer alıyordu? Pentagon, yalan söylemiş olabilir:

The New York Times, belgelerde Ukrayna’nın karşı saldırıya ne zaman başlayacağı ve nereden saldırı yapacağı gibi bilgilerin bulunmadığını öne sürdü. Fakat belgelerde Pentagon’un daha önce yalanladığı bir detay da yer alıyordu.

Pentagon, ABD üretimi roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna tarafından kullanılmadığını açıklamıştı. Fakat belgelerde HIMARS’ın masraflarına dair detaylar yer alıyordu. Pentagon, konu hakkında henüz bir açıklamada yer almadı.

Bir diğer yanda ise belgelerin Ruslar tarafından düzenlenmiş olabileceği iddiası bulunuyor:

The New York Times’ın aktardığı bir diğer iddia ise ordu analistlerinden geliyor. Bazı analistler, belgelerin düzenlenmiş olabileceğini ifade ediyor. Buna gerekçe olarak ise Ukraynalı kayıpların çok daha yüksek gösterilirken Rus kayıpların sayısının çok daha az gösterilmesi sunuluyor.


Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin